Belofte maakt schuld Lezen Dahlia’s, Dahlia’s en nog eens Dahlia’s 6 minuten

Dahlia’s, Dahlia’s en nog eens Dahlia’s

De rust begint weder te keren op mijn Narcissen kwekerij. Alle bollen zijn uitgezocht en geteld, en het plantgoed is weer klaargemaakt om de grond in te gaan in oktober. Tijd om een kijkje te nemen op de Dahlia showtuin bij de Tulperij in Lisse.

De Tulperij is een fantastisch uitje voor iedere Dahlia liefhebber. Gezellige koffiehoek, bloembollenwinkel, bloembollen souvenirs en bovenal een ontelbaar aantal verschillende Dahlia’s die daar jaarlijks geplant worden door een collectief van Dahlia kwekers. Dit doen de Dahlia kwekers om hun—voornamelijk nieuwe—soorten te laten zien aan de bloembollenhandel, maar Jan Publiek is er ook van harte welkom. De tuin wordt tiptop onderhouden: het is werkelijk een genot om er rond te lopen.

Narcis Country Roads

Door de steeds grotere belangstelling zijn ze ook in het voorjaar opengegaan, natuurlijk met eenzelfde mooie tuin, maar dan vol met Narcissen Tulpen en allerhande andere voorjaarsbloeiende bolgewassen. Veel kwekers laten ook daar hun nieuwere, vaak nog onbekende, soorten zien, en ook de grotere soorten van bijvoorbeeld de Fluwel kwekerij zijn er te bewonderen. Mocht u een keer in de buurt zijn, dan is het zeker de moeite waard om een kijkje te nemen: u kunt praktische informatie vinden via  www.detulperij.nl 

Nu dus een Dahlia dagje, eerst even naar De Tulperij en dan ’s middags nog even een paar Dahlia kwekers bezoeken om even bij te praten… en natuurlijk om te horen wat de oogst verwachtingen zijn. Kan bijna niet anders dan goed, met zo’n zonnige zomer als we dit jaar gehad hebben. 


Bij de Tulperij aangekomen moest ik wel even knipperen met de ogen, onvoorstelbaar zoveel bloemen als er op de Dahliastruiken stonden. Een dikke dag of tien geleden was ik er ook al even op een namiddag geweest, en ook toen stonden er al veel, maar nu is het simpelweg onvoorstelbaar. Letterlijk ieder soort stond, en staat waarschijnlijk nog steeds, in volle bloei. Ik kan mij niet herinneren dat ik deze tuin ooit zo mooi heb gezien. Wat een feest.

Aan het einde van deze dag ook nog kwekers bezoeken kon ik wel op mijn buik schrijven, dat ging niet gebeuren. U moet weten dat er ruim 650 verschillende Dahlia’s in de Tulperij-tuin staan, en stuk voor stuk voor stuk stonden ze in volle bloei, de een nog mooier dan de ander.

Klokslag 5 uur sluit de Tulperij haar hekken, maar ik had het geluk dat er net een grote kudde mensen was neergestreken voor chocomelk met appelgebak, waardoor ik nog een half uurtje langer kon blijven hangen. Vanaf 10 uur ’s morgens tot half zes ’s middags was ik er, en nog had ik ze niet allemaal gezien. Met een opschrijfboekje en een fototoestel kan je nu eenmaal niet even snel langs de Dahlia’s snoeven, en ik wilde goed kijken en vergelijken om de mooiste en de beste uit te kiezen voor het Fluwel assortiment. Ik hoor het u denken, want die vraag krijg ik ook heel vaak over de Narcissen: welke vond je het mooist? Iedere bloemvorm bij de Dahlia heeft zijn uitschieters in zowel positieve als negatieve zin, maar er stonden er twee tussen die mij wel heel erg ontroerden. 

Deze nieuwe Dahlia is een zaailing van veredelaar Frank van der Vlugt, en was daar een van. De volgende dag ben ik meteen naar Frank toegereden om te kijken of ik er een paar los kon peuteren. Helaas, nog een klein partijtje wat nog in de opbouw zit, maar er is me een belletje beloofd zodra ze beschikbaar komt. Echt een toppertje, niet te hoog, niet te laag en flink wat bloemen met een adembenemende en unieke kleur. Ik heb sowieso een zwak voor Dahlia’s van dit type met open harten. De bijen en de vlinders zijn het, ik weet het zeker, roerend met mij eens, want die zijn letterlijk altijd op dergelijke open bloem Dahlia’s te vinden. 

De andere Dahlia waar ik op slag verliefd op werd is eigenlijk aardig hetzelfde en toch helemaal anders. De onbeschrijflijk mooi gekleurde Sandie Brocade. Onbeschrijfelijk kan je hier wel heel letterlijk nemen, want in woorden uit moeten drukken wat haar kleur is was nagenoeg onmogelijk. Tropische fruitschalen en de meest bijzondere exotische vissoorten zullen tevoorschijn gehaald moeten worden om haar kleur te omschrijven. Even een momentje om weer blij te zijn met de kleurenfoto. (Allemachtig pap, hoe oud ben je? –Pien tijdens het nalezen van deze nieuwsbrief)

Dahlia Fenna Baaij

Nu maar even een foto van een Dahlia die u wel bij ons kunt bestellen, de Fenna Baaij. De andere twee liggen nog in de wieg, maar komen zeker aan bod als ze volwassen zijn. Zodra ze beschikbaar zijn laten wij het u weten. Gelukkig gaat de tijd snel en is het 2027 voor we er erg in hebben. 


Nog een Dahlia? Het is toch Tulpentijd, moeten er geen Tulpen Narcissen en andere mooie voorjaar bloeiende bolgewassen verkocht worden? Natuurlijk, sjips. Ja, maar waar bij mij het hart van vol is loopt de inkt uit de pen. En wellicht bent u na zo’n zomer waarin de Dahlia’s zo goed bloeien ook wel helemaal verliefd geworden, en heeft u zelf al even in onze winkel gekeken. Als u iets ziet in onze winkel wat uw hartje begeert kunt u altijd uw e-mailadres achterlaten bij ‘stel me op de hoogte,’ en dan sturen wij u een mailtje zodra die Dahlia weer beschikbaar komt. Doen wij niet hoor, doet de computer, maar dan u kunt er als eerste bij zijn. 

Drie jongens staan voor de ingang van Land van Fluwel, ze willen een entreekaartje kopen. Een staat vooraan, een in het midden en de ander staat achteraan in het rijtje. Hoe heet de jongen die in het midden staat?

Met vriendelijke groeten en tot volgende week.

Carlos van der Vee

Verder lezen