Als de zon schijnt
Geen idee hoe het bij u is, maar bij ons in het rustieke Burgervlotbrug, vlakbij het strand van Petten, waar de zee de afgelopen maand bijna onafgebroken tegen de Hondsbossche zeewering heeft gebeukt, is de zon de afgelopen maand nauwelijks te zien geweest. Bijna helemaal niet, kan ik misschien beter zeggen.
En dan opeens was ze daar, en ik betrapte mij erop dat ik zomaar het mooie liedje van Andre van Duin aan het zingen was: ‘Als ie boven aan de hemel staat, is ’t net of als beter gaat. O wat is het leven fijn als de zon schijnt/Heel de wereld is een bloemtapijt, en de buurvrouw is een mooie meid’.
Daar word je toch blij van. ‘Als de zon er niet was geweest, was er nooit een reden voor een feest’. Mooie teksten die mij doen glimlachen. Amaryllis Bogota
Ook de vele Amarillissen in mijn kasje zien er opeens veel mooier uit. De zon doet hun kleuren sprankelen, en de foto’s die ik maak zijn opeens veel mooier. De nieuwsbrief gaat deze week ook alleen maar over de Amaryllis. De afgelopen week heb ik eigenlijk bijna niets anders gezien dan mooie blije bloemen van deze bijzondere bloembol. Ben ik dan de dam niet af geweest? Jawel hoor, en weet u wat ik ging doen…Amaryllissen kijken bij Park Amaryllis in Limmen. Veredelingskas bij Park Amaryllis
Dat is misschien wel interessant om te vertellen, Park Amaryllis is een bedrijf dat zich bezighoudt met de veredeling van Amaryllissen die buiten op het veld geteeld kunnen worden. In mijn ogen een heel interessante ontwikkeling, die Vlad en ik dan ook al jaren op de voet volgen. Afgelopen zomer waren we ook bij Park Amaryllis om op het veld te kijken. Voor de bloemen was het te laat, maar dat was niet erg, want we wilden juist zien hoe de Amaryllissen het deden na de bloei. Dit is het proefveld waar de zaailingen die het best presteren geselecteerd worden om door te testen en door te telen.
Dit is in de kas waar de Amaryllissen weer verder worden getest. Wat ik zo interessant vind voor u als consument, is dat deze ‘buiten’ Amaryllissen—net als de in kassen geteelde Amaryllissen—met gemak in de wintermaanden in bloei kunnen komen bij u in de huiskamers. Er zijn zelfs al heel wat buiten soorten die in december kunnen bloeien.
Amaryllis Table Dance
Wat is dan het verschil, zult u denken, misschien een prijsvoordeeltje? Waarschijnlijk wel: de buitenteelt zal iets goedkopen uitvallen dan de teelt in de kassen, maar dat bedoel ik niet. Ik ben ervan overtuigd dat u dit type Amaryllissen met groot gemak over kunt houden nadat u er in de winter van heeft genoten.
Zodra de vorst voorbij is, haalt u haar uit de pot en plant haar in de tuin. Of, als de pot groot genoeg is, laat u haar buiten op de pot doorgroeien. Omdat deze Amaryllissen bij veel lagere temperaturen groeien zult u zien dat aan het einde van de zomer een goed gegroeide bol hebt die er weer klaar voor is om u in de wintermaanden te verwennen met haar mooie bloemen. Amaryllis White Nile
We hebben stiekem, zonder dat we het u verteld hebben, al een aantal van deze buiten geteelde Amaryllissen in ons assortiment: Red Tiger, Vulcano en White Nile zijn daar drie voorbeelden van. Mocht u ze al gekocht hebben, of gaat u ze bestellen, deze kunnen van het voorjaar zo de tuin in. Cleopatra is ook een buiten geteelde Amaryllis, maar die is inmiddels uitverkocht.Amaryllis Ocean Drive
Een andere gebruiksmogelijkheid is natuurlijk om deze Amaryllis, net als de Dahlia, Begonia en Zantedeschia als tuinplant te gaan telen. Ook hier bieden we vier soorten van aan. Die kunt u nu bestellen en ze zullen in maart, tegelijk met de Dahlia’s, geleverd worden. Arabian Night, Ocean Drive, River Dance en Table Dance zijn buiten geteelde Amaryllissen die u gelijk met de Dahlia, eind april—begin mei, buiten kunt planten, en ze zullen dan bij u in de tuin of buiten op de pot gaan bloeien en groeien. Ook hier is dat laatste weer interessant, dat groeien. U zult zien dat deze gezonde, probleemloze bollen in de herfst flink gegroeid zijn. De bollen kunt u vervolgens rooien en bewaren, en binnen in bloei gaan trekken. Ook kunt u ze, net als uw Dahlia of andere zomerbloeiende bollen, koel en vorstvrij houden om in het voorjaar weer in de tuin te planten.Amaryllis Vulcano
Soms, als het niet te hard vriest kunnen dergelijke Amaryllissen de winter ook in de tuin overleven. Maar dat risico zou ik niet nemen, als de schaatsen wel een keer uit het vet gaan ben ik bang dat de Amaryllissen niet meer terugkomen.
Maar, het zonnetje schijnt, de lucht is blauw… Teletubbies kom maar gauw. Ik ga weer in kasje met de Amaryllissen spelen.Paeonia Festiva Maxima
O ja, ik moest dit niet vergeten te zeggen van Vlad: De actie van de Pioenrozen loopt nog steeds, als u er 1 koopt krijgt u er twee. Kwaliteit is nog prima, mooie dikke knoppen netjes ingepakt in de potgrond.
Nu ga ik even fluisteren en u een geheimpje vertellen, zorg dat Vlad het niet hoort. Als u nu de Pioen Sarah Bernhardt, Blaze, Duchesse de Nemours, Festiva Maxima, Miss America of Top Hat besteld, 3 stuks voor een scherpe prijs, moet Vlad er ook drie gratis bij doen…heeft u helemaal Pioenen voor een prikkie.Snel weer aan mijn hobby, Amaryllissen beoordelen met Vlad 😊
Met vriendelijke groeten en tot volgende week!
Carlos van der Veek